Skip to content

720 E. Frech Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1953

Last Sale Date
Jan 21, 2011

Property Information

Block211
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 S 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,917
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,500
60%
Improvement Value:$170,500
40%
Total Assessment$431,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,761-2.9%
2024$9,020-6.3%
2023$9,623-7.3%
2022$10,378+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953