Skip to content

107 Onka St.

Manville, NJ 08835

Built 1956

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jul 12, 2022

Property Information

Block211
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF 1G
Dwellings1
ZoningS-75
Sq Footage1,224
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$254,500
58%
Improvement Value:$184,300
42%
Total Assessment$438,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,182-0.5%
2024$9,229+14.6%
2023$8,052+5.3%
2022$7,649+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$410,000

To:

Sq Ft1,224DeedBook 7459, Page 500Recorded7/21/2022

Property Sale

SaleMulti
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 6898, Page 3747Recorded8/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 1956