Skip to content

611 E. Frech Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1951

Last Sale Price
$384,900
Last Sale Date
Aug 6, 2021

Property Information

Block212
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage856
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$238,900
56%
Improvement Value:$184,300
44%
Total Assessment$423,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,921-1.8%
2024$9,082+25.8%
2023$7,218+14.6%
2022$6,298-16.4%
Property History

Property Sale

Sale
$384,900

To:

Sq Ft856DeedBook 7371, Page 3772

Property Sale

SaleMulti
$193,000
DeedBook 6360, Page 3721

Property Built

Built

Year Built: 1951