Skip to content

503 Jackson Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2015

Property Information

Block232
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,500
71%
Improvement Value:$101,900
29%
Total Assessment$351,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,248-1.0%
2024$7,323+0.8%
2023$7,262+4.2%
2022$6,972-0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956