Skip to content

555 Harrison Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1956
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 22, 2013

Property Information

Block233
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,500
61%
Improvement Value:$159,700
39%
Total Assessment$409,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,277-1.5%
2024$8,407+2.8%
2023$8,180+3.5%
2022$7,906+0.5%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-005593-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

SaleMulti
$266,000
DeedBook 5566, Page 3668

Property Sale

SaleMulti
$134,500
DeedBook 2029, Page 598

Property Built

Built

Year Built: 1956