Skip to content

561 Harrison Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1956
Other Exempt

Last Sale Price
$432,000
Last Sale Date
Nov 3, 2023

Property Information

Block233
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage950
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$249,500
60%
Improvement Value:$166,400
40%
Total Assessment$415,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,673+6.2%
2024$8,166+3.2%
2023$7,910+3.7%
2022$7,630+0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$432,000

To:

Sq Ft950DeedBook 7533, Page 2508Recorded11/15/2023

Property Sale

SaleMulti
$163,000
DeedBook 5032, Page 2275

Property Built

Built

Year Built: 1956