Skip to content

525 Sidorske Ave

Manville, NJ 08835

Built 1950

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Feb 5, 2018

Property Information

Block234.01
Lot50
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,500
65%
Improvement Value:$143,500
35%
Total Assessment$405,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,437-2.2%
2024$8,626-0.7%
2023$8,685+3.0%
2022$8,433-1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$268,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 7025, Page 734Recorded2/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950