Skip to content

548 Sidorske Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1956

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Nov 11, 2015

Property Information

Block233
Lot65
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,500
61%
Improvement Value:$164,600
39%
Total Assessment$419,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,745-1.6%
2024$8,888+2.2%
2023$8,699+3.1%
2022$8,439+0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$249,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 6839, Page 3884Recorded12/7/2015

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 2038, Page 778

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 1923, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1956