Skip to content

519 Sidorske Ave

Manville, NJ 08835

Built 1950

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 15, 2023

Property Information

Block234.01
Lot54
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,156
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,500
62%
Improvement Value:$159,600
38%
Total Assessment$420,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,772+0.4%
2024$8,739+6.8%
2023$8,180+3.3%
2022$7,922-0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950