Skip to content

1350 Dominic St

Manville, NJ 08835

Built 1900

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Feb 23, 2015

Property Information

Block234.01
Lot65
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,500
64%
Improvement Value:$145,000
36%
Total Assessment$402,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,380-1.5%
2024$8,508+3.8%
2023$8,194+3.3%
2022$7,929+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 6776, Page 2734Recorded3/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900