Skip to content

1000 Bound Brook Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1955

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 22, 2022

Property Information

Block246
Lot18.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,138
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$246,500
65%
Improvement Value:$134,300
35%
Total Assessment$380,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,957-5.1%
2024$8,383-3.8%
2023$8,714+2.2%
2022$8,524+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,138DeedBook 7481, Page 3126

Property Built

Built

Year Built: 1955