Skip to content

402 White Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1951

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
May 17, 2022

Property Information

Block245
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$249,500
59%
Improvement Value:$172,400
41%
Total Assessment$421,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,867+2.6%
2024$8,640+10.7%
2023$7,806+2.9%
2022$7,586+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 7445, Page 758

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 1850, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1951