Skip to content

337 White Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1920

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
May 7, 2004

Property Information

Block247
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,500
59%
Improvement Value:$181,500
41%
Total Assessment$442,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,256-6.3%
2024$9,876+1.9%
2023$9,690+2.5%
2022$9,453+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,944DeedBook 5587, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1920