Skip to content

336 W. Frech Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1950

Last Sale Date
Jan 26, 2015

Property Information

Block247
Lot37
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage885
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,500
42%
Improvement Value:$355,700
58%
Total Assessment$610,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,834+13.8%
2024$10,397+15.0%
2023$9,043+2.9%
2022$8,786-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 6532, Page 1460

Property Built

Built

Year Built: 1950