Skip to content

1129 Knopf St.

Manville, NJ 08835

Built 1927

Last Sale Date
Jun 28, 2024

Property Information

Block24
Lot64
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
ZoningS-75
Sq Footage1,036
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$219,500
56%
Improvement Value:$170,600
44%
Total Assessment$390,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,338+4.2%
2024$7,998+7.9%
2023$7,410+2.4%
2022$7,233+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,036DeedBook 7550, Page 653Recorded3/26/2024

Property Built

Built

Year Built: 1927