Skip to content

955 Haran Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1924

Last Sale Date
Feb 26, 2024

Property Information

Block255
Lot38
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage444
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,000
69%
Improvement Value:$102,300
31%
Total Assessment$334,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,807+0.6%
2024$6,770+9.8%
2023$6,165+1.4%
2022$6,081-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924