Skip to content

970 Rabens Ave

Manville, NJ 08835

Built 1951

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 29, 2018

Property Information

Block255
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1.5 SF 1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,000
49%
Improvement Value:$241,700
51%
Total Assessment$473,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,988-6.4%
2024$10,667+4.0%
2023$10,261+0.2%
2022$10,244+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 7068, Page 3139Recorded9/4/2018

Property Built

Built

Year Built: 1951