Skip to content

941 Rabens Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1963

Last Sale Price
$272,900
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block258
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,000
56%
Improvement Value:$173,500
44%
Total Assessment$394,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,200-6.5%
2024$8,772+5.7%
2023$8,300+0.8%
2022$8,231+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$272,900

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 7079, Page 3363Recorded10/25/2018

Property Sale

SaleMulti
$159,000
DeedBook 2260, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1963