Skip to content

948 Fable Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1988

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 21, 2010

Property Information

Block258
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,630
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,000
48%
Improvement Value:$241,700
52%
Total Assessment$468,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,774-8.3%
2024$10,662+3.3%
2023$10,326-0.6%
2022$10,392+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,630DeedBook 6353, Page 2131

Property Sale

SaleMulti
$199,000
DeedBook 5025, Page 3734

Property Built

Built

Year Built: 1988