Skip to content

1329 Green St.

Manville, NJ 08835

Built 1953

Last Sale Date
Oct 17, 2013

Property Information

Block25
Lot33
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage888
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,000
68%
Improvement Value:$111,000
32%
Total Assessment$348,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,613-2.2%
2024$6,762+9.7%
2023$6,162+3.0%
2022$5,981+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953