Skip to content

111 Central St.

Manville, NJ 08835

Built 1913

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 14, 2007

Property Information

Block271
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,130
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,400
67%
Improvement Value:$106,900
33%
Total Assessment$327,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,681-2.5%
2024$6,849-12.1%
2023$7,795+0.7%
2022$7,743+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,130DeedBook 6058, Page 765

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 1982, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1913