Skip to content

820 Haran Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1950

Last Sale Price
$136,500
Last Sale Date
Jul 28, 1994

Property Information

Block273
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$204,300
60%
Improvement Value:$136,300
40%
Total Assessment$340,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,001-3.4%
2024$7,246+4.9%
2023$6,908+1.0%
2022$6,836-0.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$136,500

To:

Sq Ft1,040DeedBook 1969, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1950