Skip to content

704 Haran Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1979

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Sep 8, 1997

Property Information

Block273
Lot24
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,903
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,100
44%
Improvement Value:$261,600
56%
Total Assessment$467,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,810+1.5%
2024$9,664+2.9%
2023$9,388+0.3%
2022$9,362+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft1,903DeedBook 2131, Page 465

Property Built

Built

Year Built: 1979