Skip to content

920 Louis St.

Manville, NJ 08835

Built 1960

Last Sale Date
Jan 10, 2011

Property Information

Block27
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage978
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,000
56%
Improvement Value:$181,500
44%
Total Assessment$412,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,534+0.0%
2024$8,532+6.1%
2023$8,043+2.1%
2022$7,876+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960