Skip to content

224 No. 10th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1940

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 23, 2022

Property Information

Block27
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$219,500
69%
Improvement Value:$99,800
31%
Total Assessment$319,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,503-4.2%
2024$6,791+9.7%
2023$6,192+2.1%
2022$6,065+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2106, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1940