Skip to content

100 Huff Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1984

Last Sale Date
Nov 3, 2015

Property Information

Block286
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,112
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,700
52%
Improvement Value:$160,900
48%
Total Assessment$337,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,890-1.4%
2024$6,986+12.5%
2023$6,210+3.7%
2022$5,986+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1984