Skip to content

116 Huff Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1985

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block286
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,700
45%
Improvement Value:$213,800
55%
Total Assessment$390,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,124-1.9%
2024$8,279+15.6%
2023$7,165+1.9%
2022$7,029+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,100DeedBook 7422, Page 1013

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,100DeedBook 7127, Page 3385Recorded7/1/2019

Property Built

Built

Year Built: 1985