Skip to content

448 Stonewall Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1920

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 30, 2006

Property Information

Block236
Lot49
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,366
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$249,500
55%
Improvement Value:$202,900
45%
Total Assessment$452,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,479+0.5%
2024$9,428+2.8%
2023$9,173+2.9%
2022$8,912+0.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$320,000

To:

Sq Ft1,366DeedBook 5971, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1920