Skip to content

241 No. 8th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1950

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 6, 2020

Property Information

Block28
Lot35
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,000
61%
Improvement Value:$147,800
39%
Total Assessment$378,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,788-0.4%
2024$7,820+8.3%
2023$7,224+2.6%
2022$7,044-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$144,000
DeedBook 2320, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1950