Skip to content

200 No. 8th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1948

Last Sale Price
$288,400
Last Sale Date
Apr 27, 2007

Property Information

Block29
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$219,500
56%
Improvement Value:$175,000
44%
Total Assessment$394,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,164+1.4%
2024$8,051+6.1%
2023$7,588+2.2%
2022$7,425+1.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$288,400

To:

Sq Ft1,248DeedBook 6022, Page 2754

Property Built

Built

Year Built: 1948