Skip to content

1134 Gress St.

Manville, NJ 08835

Built 2013

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Aug 7, 2025

Property Information

Block2
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningS-75
Sq Footage1,998
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,200
44%
Improvement Value:$252,000
56%
Total Assessment$449,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,513+5.6%
2024$9,010-0.9%
2023$9,093+0.4%
2022$9,060+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$610,000

To:

Sq Ft1,998DeedBook 7633, Page 2064Recorded8/18/2025

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

SaleMulti
$230,000

To:

DeedBook 6082, Page 2813