Skip to content

220 No. 5th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1941

Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block32
Lot24
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$219,000
60%
Improvement Value:$147,700
40%
Total Assessment$366,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,518+0.7%
2024$7,464+8.8%
2023$6,863+0.7%
2022$6,818+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$171,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 6758, Page 453Recorded12/1/2014

Property Built

Built

Year Built: 1941