Skip to content

250 No. 1st Ave.

Manville, NJ 08835

Last Sale Date
Dec 1, 2013

Property Information

Block37
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
ZoningCOMM
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,600
88%
Improvement Value:$20,400
12%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,602-3.5%
2024$3,731-18.7%
2023$4,589-6.1%
2022$4,887-3.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 6659, Page 38Recorded8/6/2013

Property Sale

Sale
$1,050,000

To:

DeedBook 6649, Page 2689