Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
223-225 No. Main St.
Manville, NJ 08835
Last Sale Date
Feb 6, 2019
Property Information
Block37
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---
Building Details
Building Class10
Description2SBRFR2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$170,100
25%
Improvement Value:$511,900
75%
Total Assessment$682,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $15,082 | +1.2% |
| 2024 | $14,905 | -14.5% |
| 2023 | $17,432 | -6.1% |
| 2022 | $18,563 | -3.6% |
Property History
No events match the selected filters.