Skip to content

1300 Louis St.

Manville, NJ 08835

Built 1931

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 6, 2010

Property Information

Block38
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,470
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,900
52%
Improvement Value:$189,700
48%
Total Assessment$397,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,261-2.8%
2024$8,503+6.4%
2023$7,993+2.0%
2022$7,838+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$150,000

To: Soika, Keith

Sq Ft1,470DeedBook 6335, Page 2027

Property Built

Built

Year Built: 1931