Skip to content

1319 Gress St.

Manville, NJ 08835

Built 1979

Last Sale Date
Feb 6, 2024

Property Information

Block3
Lot24.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningS-75
Sq Footage1,852
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,400
47%
Improvement Value:$216,500
53%
Total Assessment$410,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,619+4.8%
2024$8,222-14.3%
2023$9,590-1.9%
2022$9,771+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1979