Skip to content

305 Dailey Place

Manville, NJ 08835

Built 1981

Last Sale Price
$317,400
Last Sale Date
Jun 16, 2017

Property Information

Block21
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningS100
Sq Footage1,744
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,000
50%
Improvement Value:$235,700
50%
Total Assessment$472,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,952-1.5%
2024$10,099+4.7%
2023$9,646+0.4%
2022$9,608+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$317,400

To:

Sq Ft1,744DeedBook 6974, Page 221

Property Sale

Sale
$307,500

From:

To:

Sq Ft1,744DeedBook 6820, Page 1056Recorded9/8/2015

Property Sale

Sale
$327,500
DeedBook 6098, Page 1513

Property Built

Built

Year Built: 1981