Skip to content

160 No. 10th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1955

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 6, 2020

Property Information

Block44
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,000
57%
Improvement Value:$172,000
43%
Total Assessment$403,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,396+0.1%
2024$8,388+7.5%
2023$7,804+1.2%
2022$7,712+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$278,000

From: SHANNON, BARBARA A.

To: BELLUCCI, CRAIG P. & MUNOZ, D.

Sq Ft1,344DeedBook 7055, Page 243Recorded7/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 1955