Skip to content

168 No. 10th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2019

Property Information

Block44
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,000
56%
Improvement Value:$187,700
44%
Total Assessment$429,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,918-1.1%
2024$9,017+5.7%
2023$8,531+1.7%
2022$8,389+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$272,500
DeedBook 6187, Page 2723

Property Built

Built

Year Built: 1958