Skip to content

1120 St. John St.

Manville, NJ 08835

Built 1961

Last Sale Price
$237,423
Last Sale Date
Mar 3, 2025

Property Information

Block4
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningS-75
Sq Footage1,152
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,000
60%
Improvement Value:$131,200
40%
Total Assessment$327,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,769+4.8%
2024$6,457-8.1%
2023$7,026+2.2%
2022$6,874-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$237,423

To: Nj Dept Of Environmental Protection

Sq Ft1,152DeedBook 7604, Page 3196Recorded3/4/2025

Property Built

Built

Year Built: 1961