Skip to content

1140 St. John St

Manville, NJ 08835

Built 1961

Last Sale Price
$414,000
Last Sale Date
Aug 31, 2023

Property Information

Block4
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF
Dwellings1
ZoningS-75
Sq Footage1,152
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,800
47%
Improvement Value:$219,800
53%
Total Assessment$412,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,655+14.2%
2024$7,577+5.6%
2023$7,174+2.2%
2022$7,019-0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$414,000

To: Lizarzaburu, Marjorie

Sq Ft1,152DeedBook 7527, Page 3827Recorded10/5/2023

Property Sale

SaleMulti
$85,000
Sq Ft1,152DeedBook 7440, Page 3229Recorded4/28/2022

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 1975, Page 432

Property Built

Built

Year Built: 1961