Skip to content

150 No. 9th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1929

Last Sale Price
$232,200
Last Sale Date
Feb 20, 2013

Property Information

Block52
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,060
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,000
54%
Improvement Value:$194,700
46%
Total Assessment$425,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,824-0.1%
2024$8,835+6.6%
2023$8,288+2.0%
2022$8,128+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$232,200

To:

Sq Ft2,060DeedBook 6609, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 1929