Skip to content

221-223 No. 7th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1926

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 4, 2022

Property Information

Block29
Lot45
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,000
43%
Improvement Value:$306,100
57%
Total Assessment$537,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,287+5.7%
2024$10,674+9.4%
2023$9,761+7.8%
2022$9,053+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$225,000

To:

Sq Ft2,016DeedBook 7437, Page 492Recorded4/11/2022

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 2338, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1926