Skip to content

55 No. 20th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1940

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Aug 1, 2005

Property Information

Block61
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,264
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$259,000
44%
Improvement Value:$323,800
56%
Total Assessment$582,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,308+1.6%
2024$12,109+2.2%
2023$11,852-6.1%
2022$12,615-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$279,900

To:

Sq Ft3,264DeedBook 5788, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1940