Skip to content

73 No. 20th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1957

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 17, 2025

Property Information

Block61
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage949
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,000
69%
Improvement Value:$108,700
31%
Total Assessment$350,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,572-0.2%
2024$7,589+8.0%
2023$7,029+2.4%
2022$6,862+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft949DeedBook 7646, Page 2491

Property Sale

SaleMulti
$125,000

To:

Sq Ft949DeedBook 1883, Page 446

Property Built

Built

Year Built: 1957