Skip to content

41 No. 18th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1947

Last Sale Price
$356,000
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block63
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,078
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$238,000
60%
Improvement Value:$160,300
40%
Total Assessment$398,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,284-3.5%
2024$8,582+11.0%
2023$7,730+1.2%
2022$7,636+0.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$356,000

To:

Sq Ft1,078DeedBook 7422, Page 1168Recorded2/3/2022

Property Sale

SaleMulti
$276,559

From:

To:

Sq Ft1,078DeedBook 6740, Page 936Recorded9/4/2014

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 6338, Page 2367

Property Sale

SaleMulti
$324,900
DeedBook 5746, Page 1424

Property Sale

SaleMulti
$136,500
DeedBook 1996, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1947