Skip to content

135 So. 21st Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1951

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Feb 19, 2008

Property Information

Block90
Lot59
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 2CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,084
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,500
63%
Improvement Value:$130,100
37%
Total Assessment$355,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,435-0.1%
2024$7,445+8.9%
2023$6,840+1.9%
2022$6,711-1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$267,000

To:

Sq Ft1,084DeedBook 6110, Page 2809

Property Built

Built

Year Built: 1951