Skip to content

37 No. 12th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1959

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Nov 20, 2014

Property Information

Block69
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,000
57%
Improvement Value:$178,100
43%
Total Assessment$411,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,236+0.1%
2024$8,224+7.4%
2023$7,656+1.3%
2022$7,561+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$207,000

To:

Sq Ft1,116DeedBook 6761, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1959