Skip to content

30 No. 13th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1960

Last Sale Price
$168,900
Last Sale Date
Oct 11, 1995

Property Information

Block69
Lot46
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,800
53%
Improvement Value:$195,400
47%
Total Assessment$413,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,862-3.3%
2024$9,169+3.3%
2023$8,878+1.2%
2022$8,775-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$168,900

To:

Sq Ft1,484DeedBook 2030, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1960