Skip to content

17 No. 9th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1910

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 25, 2002

Property Information

Block72
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,249
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,700
46%
Improvement Value:$228,900
54%
Total Assessment$423,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,029-0.8%
2024$9,102+4.5%
2023$8,711+1.3%
2022$8,597+4.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910